Кромид полнет со печурки и мелено месо: Вистински деликатес!

Вреди да се проба:

Ова е вистински деликатес од ручек!

Состојки:

  • 4 големи главици кромид
  • 200 гр мелено месо
  • 1 грст магдонос
  • 200 гр свежи печурки
  • 1 домат
  • сол, бибер
  • 250 мл супа од зеленчук
  • 50 гр кашкавал
  • 2 лажици кечап
  • 1 лажичка сушено оригано

Подготовка:

На кратко сварете го излупениот кромид и извадете ја средината. Исецкајте ја средината и измешајте ја со меленото месо. Загрејте ја рерната на 200 степени.

- Advertisement -

Исечете го магдоносот, излупете ги печурките и исечкајте ги на коцки, исто како и доматот. Измешајте се во месото, додадете оригано, сол и бибер и наполнете ги главиците кромид со смесата.

Ставете го кромидот во подмачкан сад за печење, истурете ја супата во плехот и печете го јадењето покриено околу 50 минути. Петнаесет минути пред крајот, посипете со рендан кашкавал, а потоа изматете го кечапот во сосот.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!