Крем супа со пилешко и карфиол: Одлична за оние кои сакаат да изгубат неколку килограми!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Рецепт за многу вкусна и лесна супа со многу зеленчук и бело месо.

Покрај тоа што е многу вкусен и здрав ручек, тој е и малку калоричен, па затоа е одличен за оние кои сакаат да изгубат неколку килограми.

Состојки:

 • 700 гр пилешки гради со коска
 • 350 гр карфиол
 • 4 моркови
 • 30 гр целер
 • 15 гр пашканат
 • 80 гр кромид (1 парче)
 • 350 гр компири (2 парчиња)
 • 3 литри вода
 • сол, бибер, зачин
 • 100 мл крем за готвење
 • 2 чешниња лук
 • магдонос

Подготовка:

Исчистете го морковот, пашканатот, компирот, кромидот и целерот, измијте ги и оставете ги цели. Ставете зеленчук, измиено месо, цвеќиња од карфиол и лажица сол и бибер во тенџере. Истурете 3 литри вода и варете на повисока температура додека не зоврие. Потоа намалете ја температурата и варете додека состојките не омекнат. Ако се појави месна пена, извадете ја со лажица и фрлете ја.

- Advertisement -

Исцедете го месото и зеленчукот, но зачувајте ја течноста во која се готвеа. Зеленчукот изблендирајте го со малку течност и вратете се во шерпата. Додадете ја течноста за готвење и неутралната павлака, а потоа промешајте.

Гответе додека не зоврие. Додадете лук, сол или зачин од билки и зачинете по ваш вкус. Исечете го вареното пилешко во мали коцки и додадете го во супата. На крајот додадете магдонос.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!