Крем-ликер од кафе: Брза подготовка, ефект на будење и ладно освежување!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Не е тешко да се подготви, има ефект на будење и е вистинско ладно освежување.

Состојки:

  • 100 гр кафе (во зрна)
  • 300 мл вода
  • 1 чаша шеќер (чаша од 150 мл)
  • 2 ванилини шеќери
  • ½ литар обезмастено млеко
  • 2 чаши рум (чаша од 150 мл)

Подготовка:

Првиот чекор е многу важен. Потребно е да се меле кафето и да се стави истото мелено кафе во тенџере за готвење и малку да се загрее со постојано мешање. Кога првпат ќе се почувствува мирисот на кафе, прелијте го со врела вода и оставете го да зоврие, внимавајќи да не го изгорите.

Потоа, изладете убаво тоа што го подготвивте. Потоа филтрирајте ја смесата преку филтер, и одвојте ја течноста од густиот остаток од кафе.

- Advertisement -

Загрејте половина литар млеко со шеќер и ванилин шеќер, и кога ќе зоврие, истурете го процеденото кафе во него. Потоа измешајте, покријте и оставете да се излади целосно. Додадете рум во разладениот пијалок. Потоа истурете го пијалокот во шише, и ставете го во фрижидер да се излади.

Откако ќе се олади, послужете им го овој кремаст ликер од кафе на вашите најмили и уживајте во освежителен пијалок со кофеин, без тоа да биде кафе, но ликер.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!