КРЕМПИТА: Мека кора, кремасто полнење што се топи во устата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кралица на слатките и сите десерти! Не сте пробале ваква кремпита досега!

Состојки:

  • 8 јајца
  • 16 лажици шеќер
  • 1 чаша масло
  • 1 чаша вода
  • 8 лажици брашно
  • прашок за пециво
  • 1 литар млеко
  • 4 пудинзи од ванила
  • шлаг
  • рендано чоколадо за декорација

Подготовка:

Од оваа смеса се добиваат 2 кори. Одделете ги жолчките од белките, а потоа изматете ги жолчките со 8 лажици шеќер. Додадете чаша масло, чаша вода, 8 лажици брашно и прашок за пециво, потоа соединете и истурете во плех обложен со хартија за печење. Печете 2 пати на 180 степени околу 15 минути.

- Advertisement -

Фил: Изматете ги преостанатите белки во снег и оставете ги на студено додека го готвите пудингот. Истурете литар млеко во сад, додадете 8 лажици шеќер, 4 пудинзи од ванила и промешајте со жица за да се стопи се добро во млекото. Ставете го садот на шпоретот и варете цело време, мешајќи за да не се згрутчи. Кога ќе се згусне, тргнете го од шпоретот и додека е уште жешко, додадете ги белките од јајцата.

Истурете ја целата смеса од фил врз првата кора во калапот и покријте ја со втората кора. Оставете на ладно место да се стегне добро, минимум 2 часа. Украсете со шлаг и рендано чоколадо.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!