Кременадли во рерна: Многу меко, во сочен сос и подготовката е многу едноставна и брза!

Вреди да се проба:

Многу меко, во сочен сос и подготовката е многу едноставна и брза!

Состојки:

  • 5 поголеми кременадли (околу 1 кг.)
  • 1 кромид
  • 5 чешниња лук
  • 1 говедска коцка за супа
  • половина литар врела вода
  • 1 дл бело вино
  • сол, бибер
  • ловоров лист
  • масло
  • брашно за панирање

Подготовка:

Извадете ги коските од кременадлата, измијте ги, исушете ги со крпа, исчукајте ги со чекан, додадете сол и бибер. Потоа превртете ги во брашно и пржете ги во масло во тава за да добијат убава, жолта боја. Кога ќе се испржат, ставете ги во огноотпорен сад намачкан со масло, ставете неколку ловорови лисја врз кременадлите.

- Advertisement -

Во истото масло на кое се пржеле кременадлите, испржете го кромидот исецкан ситно а потоа додадете ситно сецкан лук и 3, 4 лажици брашно. Ситно распарчената коцка за супа промешајте ја во половина литар топла вода и прелијте го кромидот и брашното во тавата, промешајте уште малку да се згусне и додадете малку сол.

Истурете го сосот врз кременадлите од тавата, и за да ги покриете целосно бидејќи тие ќе ја апсорбираат течноста, посипете ги со вино. Покријте го огноотпорниот сад или покријте го со алуминиумска фолија и печете во рерна 45 минути на 180 степени, а потоа отворете го капакот и печете уште десет минути непокриено.

Можете да  додадете лажичка слатка и лута мелена пиперка во преливот, ќе биде  многу фино и зачинето. Послужете со пире од компири, тестенини, ориз. И секако, салата по ваш избор.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!