Кремаст колач за цела недела: Брз, едноставен и што е најважно децата многу го сакаат!

Вреди да се проба:

Подгответе го овој неодоливо вкусен колач, секој ќе бара да го направите подторно.

Состојки:

- Advertisement -
 • 7 јајца
 • 30 лажици шеќер
 • 7 лажици меко брашно
 • 200 г густин
 • 6 ванилин шеќер
 • 2 литри млеко
 • 500 мл вода
 • 1 кора лиснато тесто (реш печена)
 • 500 мл слатка павлака за шлаг

За чоколадна глазура:

 • 100 г чоколадо
 • 2 лажици масло
 • 80 г путер или маргарин

Начин на подготовка:

Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови, па во секој сад ставете по 15 лажици шеќер и 3 кесички со ванилин шеќер.

Прво изматете ги белките во цврст снег и тргнете го настрана. Подобро се мати кога прво ќе ги изматите само белките во цврст снег, а потоа постепено ќе го додавате шеќерот и ќе матите додека тој се растопи.

Потоа во друг сад изматете ги жолчките со шеќерот, па додавајте по ред: 300 мл млеко, брашно и густин. Во поголем сад ставете 500 мл вода и 1700 мл млеко, па кога ќе зоврие со миксање со миксерот сварете ја смесата со жолчките на тивко (околу 5 минути).

Тргнете од оган и во врелиот крем со лажица додадете го и измешајте го снегот од белки.

Во една тепсија ставете ја печената кора од лиснато тесто и врз неа излејте го врелиот крем. Оставете да излади. Потоа, ставете 500 мл изматена слатка павлака и полека прелијте со чоколадна глазура. Поткренете ја тепсијата од едниот крај и полека со лажица нанесете ја глазурата за да може таа да се слева врз шлагот.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!