Кремаст КАРАМЕЛ десерт со неверојатен вкус: Не ви е потребен миксер или печење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Прекрасен, кремаст десерт во кој ќе се вљубите! Пробајте нова слатка, уживајте во кремаста закуска со вкус на карамела.

Состојки:

  • 100 грама путер
  • 120 грама пченично брашно
  • 1 Литар млеко
  • 170 грама шеќер
  • Лажичка екстракт од ванила
  • Лажица пченкарен скроб
  • 300 милилитри вода

Подготовка:

Ставете го путерот во подлабок сад, па ставете го на оган да се стопи. Потоа додадете брашно во стопениот путер, измешајте добро, а потоа додадете цел литар млеко, но постепено и со мешање.

- Advertisement -

Гответе на тивок оган, а потоа додадете 80 грама шеќер, па повторно измешајте и додадете екстракт од ванила. Варете додека кремот не стане погуст, како пудинг, и потоа оставете го да се излади, па истурете го во калапот или садот што сте го подготвиле.

Оставете да се излади уште половина час, а во меѓувреме направете прелив. Во мал сад измешајте пченкарен скроб и 200 милилитри вода, а потоа добро измешајте за да исчезнат грутките.

Истурете 90 грама шеќер во тава и ставете го на тивок оган да се стопи. Кога ќе добие златна боја, додадете 100 милилитри вода во шеќерот, измешајте и додадете ја смесата од пченкарен скроб и вода што сте ги подготвиле. Повторно измешајте се и оставете го на оган додека преливот од карамела не стане подебел.

Прелијте со преливот преку кремастиот десерт, премачкајте го на целата површина и оставете го во фрижидер да се излади околу 30 минути.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!