Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Вреди да се проба:

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со спанаќ

Доколку сте љубител на јадења кои се подготвуваат брзо, овој рецепт е за вас:

- Advertisement -

Состојки:

  • 400 грама спанаќ ситно сецкан (може и замрзнат)
  • 400 грама тестенини (шпагети, макарони, тестенини по избор)
  • 200 грама сирење
  • 150 мл млеко
  • Сол и црн пипер
  • 2 чешниња лук
  • коцка путер

Подготовка:

Сварете ги тестенините и оставете ги на страна. Во длабока тава малку запржете го спанаќот со малку путер. Во него додадете зачини и лук.

Се динста, па се додава сирењето и се остава малку да се растопи. Откако ќе се растопи додадете го млекото и тестенините. Измешајте и оставете се заедно да врие неколку минути. Послужете топло!

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!