Кремаста француска салата: Замена за ручек, лесна закуска!

Вреди да се проба:

Доколку сакате нешто полесно за ручек, да биде салата, пробајте ја француската.

Состојки:

 • 500 гр мајонез
 • 400 гр кисели краставички
 • 1/2 кг моркови
 • 1/2 кг компири
 • 2-3 јајца
 • 1/2 кг грашок
 • 1/2 јаболко
 • сол по вкус
 • бибер по вкус
 • сенф по вкус
 • магдонос

Подготовка:

Сварете го зеленчукот и јајцата и оставете ги да се изладат. Исечете се на што е можно помали коцки. Излупете го јаболкото и киселите краставички исто така и исечете ги на што е можно помали парчиња.

- Advertisement -

Потоа измешајте се и додадете го мајонезот. Додадете сенф по вкус, сол, бибер и зачинете со магдонос по вкус.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!