КРЕМАСТА ТОРТА СО ПИШКОТИ И КИНДЕР БУЕНО: Брз десерт без печење кој ќе стане апсолутен хит!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако сакате киндер буено, тогаш направете кремаста торта со колачиња и оваа позната чоколадна слатка.

Колач кој не се пече е одличен начин да ги вежбате вашите вештини за слаткарство. Нема комплицирани подготовки, како што се тешки кори, фондан или фил. Од неколку состојки се прави одлична торта, а главната состојка се претежно бисквитите. Покрај овој бисквит, маскарпоне често оди и во десерти без печење, а со помош на овој рецепт можете да го подготвите и дома.

- Advertisement -

Крем торта со киндер буено чоколадо ќе биде ѕвезда на секоја прослава и секој ќе побрза да земе парче повеќе.

Состојки:

За фил:

 • 500 гр сирење маскарпоне
 • 150 гр шеќер во прав
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 200 мл слатка павлака

За полнење со лешник:

 • 100 гр печени лешници
 • 100 гр нутела
 • 3 чоколади киндер буено
 • 100 гр кондензирано млеко

Повеќе:

 • 300 гр бисквит пишкоти
 • 200 мл млеко
 • 10 гр какао
 • 50 гр нутела
 • 50 гр бело чоколадо
 • 3 чоколади киндер буено

Подготовка:

Измешајте млеко и какао, па потопете ги бисквитите. Наредете на дното од тавата. Изблендирајте ги лешниците, па додајте кондензирано млеко, нутела и киндер буено. Комбинирајте додека не се изедначи.

Со половина од добиениот фил премачкајте ги бисквитите. Потоа изматете го маскарпонето со шеќерот во прав и ванилата. Додадете ја слатката павлака и продолжете да мешате.

Врз црниот премачкајте половина од белиот фил, па наредете ги бисквитите потопени во млеко. Потоа премачкајте го преостанатиот црн фил, па бел. Украсете со растопено бело чоколадо и нутела, па наредете го киндер буеното одозгора по желба. Ставете го во фрижидер 2 часа.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!