КРЕМАСТА ТОРТА СО КОКОС: Откако ќе ја пробате, почесто ќе ја правите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Мирисот на кокос секогаш потсетува на убаво време и море. Ако сакате некоја практична торта во која ќе уживате со сите ваши сетила, тогаш нека ова е ваш избор.

Состојки:

  • 650 мл млеко
  • 30 гр брашно
  • 20 гр густин
  • 100 гр шеќер
  • 100 гр путер
  • 2 лажици какао
  • Бисквити 200 гр
  • 50 гр шеќер во прав
  • 250 мл слатка павлака
  • 20 гр кокос

Подготовка:

Измешајте шеќер, брашно и густин и додадете во млекото (350) што се готви. Гответе, мешајќи постојано, додека не се згусне. Додадете го путерот на собна температура и изматете. Поделете го на два дела и во едниот додадете 2 лажици какао.

Потоа, премачкајте го дното на калапот со дијаметар од 25 см и наредете еден ред бисквити потопени во млеко (300 мл) па преку бисквитите ставете го филот во кој има какао кој го подготвивте.

- Advertisement -

Потоа пак бисквити потопени во млеко и повторно премачкајте со полнењето сега тоа без какао а на крај се завршува со бисквити потопени во млеко. Изматете ја слатката павлака со шеќерот во прав и премачкајте ја тортата одозгора. Посипете со кокос и ставете во фрижидер 2 часа.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!