Кремаста сусам салата: Совршен додаток за секој ручек!

Вреди да се проба:

Оваа вкусна салата е одличен избор за славската трпеза, но и за секојдневниот ручек.

Состојки:

- Advertisement -
  • 500 гр. сирење (рендано)
  • 100 гр. сусам
  • 130 рг. пченка (шеќерна)
  • 3-5 кисели краставички
  • 100 гр. шунка
  • 1 полна лажица павлака
  • 50 гр. мајонез
  • сол
  • бибер

Подготовка :
Прво се пропржува сусамот во тава, на ниска температура.

Во друг сад измешајте го сирењето, исецканите краставички, шунката и пченката. Сето тоа добро мешајте го додека убаво се соедини.

Посолете со сол и бибер и  додадете павлака и мајонез. Повротно убаво измешајте ги состојките.

На крај додадете го оладениот сусам и соединете го со останатите состојки. Покријте ја салатата со филија и ставете ја во фрижидер да се олади.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!