Крекери од само 3 состојки: И после неколку дена имаат се подобар вкус!

Вреди да се проба:

Крекери само од 3 состојки! Тие се служат ладни и можат да стојат 3 дена, ако направите голема количина, само покријте ги преку ноќ.

Состојки:

  • 500 гр солено, фино сирење
  • 500 гр маргарин
  • 600 гр брашно
  • 1 јајце за премачкување
  • сусам, лен

Подготовка:

Маргаринот (на собна температура или ако го извадите од фрижидер, омекнете го во микробранова печка, па дури и ако го стопите премногу, само почекајте некое време да се стврдне), изматете го пенесто, а потоа додадете го сирењето и изматете повторно .

- Advertisement -

Постепено додавајте го брашното додека матете, а кога веќе не можете да мешате со миксер, додајте го брашното и замесете тесто. Тестото треба да биде мазно и меко.

Потоа вратете го во садот во кој замесивте, покријте го со фолија и оставете го во фрижидер 1 час. После тоа време, посипете брашно на површината за месење, ставете го тестото и исукајте го до дебелина на прстот (1 см).

Извадете ги крекерите со калап што ви одговара. Се редат на плех. Додека сечете, загрејте ја рерната на 220 степени.

Ако сакате да ги премачкате, изматете го јајцето, премачкајте, посипете со семе или зачини и ставете ги да се печат.

Кога ќе ги ставите да се печат, намалете ја температурата на 200 степени и печете околу 30 минути, во зависност од рерната. Тие се готови кога ќе добијат темно жолта боја.

Послужете целосно изладени.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!