КРАТОВСКИ МАНТИИ: Стар оригинален рецепт за сите стари и нови гурмани!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Стар рецепт познат само на постарите генерациите. Старите домаќинки со задоволство ќе се сетат на овој прекрасен деликатес од минатото.

Состојки:

  • 800 гр брашно
  • 1/4 коцка квасец
  • 500 мл. минерална вода
  • 1 коцка маргарин
  • 250 мл масло
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер

Прелив:

  • 1 л јогурт или кисело млеко
  • 3-4 чешниња лук

Подготовка:

Во сад ставете брашно, сол, шеќер и малку квасец. Замесете го тестото со додавање на минерална вода. Откако ќе го замесите тестото оставете го да отстои околу 10 минути на собна температура.

- Advertisement -

Потоа тестото тазмесете го уште еднаш и оставете го да отстои уште 10 минути. Откако ќе отстои ставете го на набрашнета површина и расукајте го во поголема кора. Кората премачкајте ја со полурастопен маргарин во масло.

Со нож се расекува во форма на сонце, така што на средина стои кругче а краците се преклопуваат наизменично и се премачкуваат со полурастопен маргарин во масло. На тој начин ќе добиете повеќеслојно тесто како лиснато и оставете го повторно да отстои 10 минути.

Тестото повторно расукајте го во поголема кора и премачкајте го со полурастопен маргарин во масло. Кората сега исечете ја со нож на квадратчиња. Две квадратчиња со приближна големина се редат едно врз друго и се ставаат во плех за печење.

Се печат во загреана рерна 15 минути на 250 степни. При крајот на печењето подгответе го преливот. Измешајте јогурт или кисело млеко со изрендан лук и малку сол, и кога ќе ги извадите готовите мантии од рерна полијте ги со оваа смеса. Потоа вратете ги во рерна да се допечат уште 5-10 минути. Уживајте во ова прекрасно традиционално јадење.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!