Кралски ручек, ПОЛНЕТ БАТАК: Ручек за паметење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Со ова јадење, вашата трпеза ќе биде навистина посебна.

Нашиот предлог за вашиот ручек денес е фантастичен. Веруваме дека ќе ви се допадне. Не бара многу напор или време, а за возврат ќе добиете нешто навистина фантастично – јадење кое не само што изгледа убаво, туку има и навистина божествен вкус.

Состојки:

 • 4 батаци со карабатак без коски

Маринада:

 • 3 чешниња лук
 • 50 грама магдонос
 • 1 лажица сенф
 • бибер
 • сол
 • сув зачин
 • маслиново масло
- Advertisement -

За полнење:

 • 4 листови мортадела
 • 4 парчиња кашкавал
 • 200 гр. пушена сланина (панчета)

Подготовка:

Месото од батаците убаво растегнете го па премачкајте го со маринадата од состојките погоре наведени, така што ќе исецкате лук и ќе го измешате со сите зачини.

Потоа на секој батак наредете лист мортадела и парче кашкавал, потоа парче пушена сланина и завиткајте ги во ролни. Прицврстете со чепкалка за заби или конец за готвење. Однадвор повторно премачкајте со маринада.

Покријте со алуминиумска фолија и печете во загреана рерна на 200 С околу 20 минути. Потоа отстранете ја фолијата и печете уште 10 минути, така што месото ќе добие крцкава кора.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!