Кој е за ракчиња? Рецепт за брз здрав ручек полн со вкусови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Рецептите за јадења во тава се брзо решение кога сакате да јадете нешто брзо, фино и здраво, а брзото пржење е идеален начин да се зачува целата сладост на ракчињата.

Ако сакате да јадете брз, но здрав ручек, ракчињата во тава е идеално решение. Брзата подготовка на начин на пржење заштедува време при подготовка на храна, а дополнителен плус е што не вадиме хранливи материи од здрави состојки.

Состојки:

 • 300 гр исчистени ракчиња
 • 150 гр варен грашок
 • 1 пиперка
 • 1 лажичка семе од сусам
 • 1 млад кромид
 • Масло за пржење

Сос:

 • 3 лажици соја сос
 • 2 лажици сос од риба
 • 1 лажица оцет
 • 1 лажичка кафеав шеќер
 • 1 лажица свежо рендан ѓумбир
 • 1 лажичка лук во гранули
 • 1 лажичка масло од сусам
 • 1 лажичка пченкарен скроб
 • 1 лажичка лут сос по желба

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте сос од соја и риба, оцет, кафеав шеќер, ѓумбир, лук, масло од сусам, пченкарен скроб и лут сос и вашиот сос е подготвен.

Загрејте го маслото во голема тава на средна топлина. Додадете ракчиња и пржете додека не поруменат, околу 2-3 минути. Извадете ги на чинија. Во тава ставете исечен кромид и пиперки исечени на стапчиња и пржете околу 2 минути. Додадете го зготвениот грашок и пржете со често мешање, околу 2-3 минути. Вратете ги ракчињата во тавата.

Истурете ја мешавината од соја сос и мешајте додека не се соедини добро и малку згусне, околу 1-2 минути.

Послужете со тестенини и посипете семе од сусам и исечен зелен кромид.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!