Корн дог: Виршли во пченкарно брашно на стапче, вкусна закуска за најмалите!

Вреди да се проба:

Ова јадење можете да го подготвите за појадок или вечера, го сакаат и деца и возрасни, а поради неговиот украсен изглед, можете да го послужите на роденден или на некоја друга прослава.

Состојки:

 • 1 чаша пченкарно брашно (135гр)
 • 1 чаша брашно (125гр)
 • 1 чаша млеко (210мл)
 • 1 вреќа прашок за пециво (12g)
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 јајце
 • 8 мали виршли (200 гр)
 • 8 стапчиња за ражени
 • 1 лажица брашно
 • масло за пржење

Подготовка:

Истурете 1 чаша брашно, 1 чаша гриз во сад, додадете 1 вреќа прашок за пециво, 1 лажичка сол, 1 лажичка шеќер и промешајте. Во друг сад, изматете едно јајце, додадете 1 чаша млеко и промешајте, а потоа постепено истурете во првиот сад со брашно, мешајќи.

- Advertisement -

Кога се е убаво комбинирано, оставете го да отстои 30 минути. Истурете ја смесата во чаша и не ја исполнувајте до врвот.

Отстранете ги лушпите од виршлите и ставете ги на ражничи. Посипете малку пченкарно брашно преку виршлите насекаде за да не се оддели смесата од виршлата при пржењето.

Истурете го маслото во поголема тава (2 см масло) и вклучете средна топлина, па кога ќе се загрее маслото, земете виршла, ставете ја во смесата, исцедете и ставете ја да се пржи. Печете од двете страни додека не порумени (3 минути).

Извадете ги готовите виршли во чинија во која ставате салфетка или хартиена крпа за да го впие вишокот маснотии.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!