Компир – папракаш: За сечиј вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Омилено јадење, едноставно и вкусно.

Состојки:

 • 1 кг. компири
 • 2 главици кромид
 • 1 морков
 • 1 корен од пашканат
 • 1 парче целер
 • 1 чаша сок од домати
 • 2 лажички црвен пипер
 • 100 мл. масло
 • 2 лажици брашно
 • сол по вкус
 • бибер по вкус
 • копар по вкус
 • суви билни зачини по вкус
 • магдонос по вкус

Подготовка:

Излупете ги компирите, па исечете ги на коцки со средна големина. Исчистете го и другиот зеленчук. Кромидот исечкајте го што помало, како и морковот, пашканатот и целерот.

Во тавата истурете половина од маслото, па прво пропржете го кромидот. Кога ќе замириса и малку ќе омекне, додадете го остатокот од зеленчукот заедно со компирот и динстајте 5 минути.

- Advertisement -

Додадете околу литар и половина вода, во зависност од тоа колку сакате да биде густа. Оставете ја чорбата да се динста на умерена температура околу 35 минути.

На преостанатото масло кратко пропржете ги брашното и пиперката, па со постојано мешање сипете ја смесата во тенок млаз во готовата чорба.

Зачинете и оставете ја чорбата да врие уште 10 минути.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!