КОМПИРУША: Традиционално јадење брзо и лесно се подготвува, и сите го обожаваат!

Вреди да се проба:

Стар, автентичен рецепт од Босна.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 2 главици кромид
  • 3 лажици кисела павлака
  • 50 гр крем за готвење
  • 50 гр путер
  • 2 лажици брашно

Подготовка:

Излушете ги и изрендајте ги компирите и кромидот и посолете ги, па оставете вишок вода да излезе од нив. Исцедете ги убаво, додадете павлака и крем за готвење и стопен путер.

- Advertisement -

Измешајте се добро и додадете го брашното. Истурете ја смесата во намастена тава и печете половина час на 200 степени.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!