Компири со сирење и сланина: Комбинација што сите ја обожаваат!

Вреди да се проба:

Вкусот на кој почесто ќе се навраќате. Одличен прилог за месо и како предјадење.

Состојки:

  • 1 кг млади компири
  • 150 гр сланина
  • 150 гр сирење
  • сол по вкус
  • бибер по желба
  • масло по потреба

Подготовка:

Излупете компир и исечете го на прстени или четвртини. Ставете масло во подлабока тава, додадете компири и пржете додека не омекнат.

- Advertisement -

Исечете ја сланината на коцки, пржете ја додека не стане крцкава, па додадете ја на компирот.

Одозгора посипете со рендано сирење и оставете уште малку на рингла додека не се стопи сирењето.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!