Комбинација од ТИКВИЧКИ и МЛАДИ КОМПИРИ: Имате СОВРШЕН РУЧЕК!

Вреди да се проба:

Како млади тиквички, компирот и нешто друго доведуваат до совршенство.

Ако не знаете што да ручате денес ви даваме предлог што со задоволство ќе го повторите секогаш кога немате идеја што да подготвите и да го направите вкусно.

- Advertisement -

Состојки:

 • 1 млада тиквичка
 • 3 млади компири
 • 2 млади моркови
 • 1 глава млад кромид
 • 1 глава кромид
 • 100 мл павлака за готвење
 • 100 гр кисела павлака
 • 1 јајце
 • рендано сирење
 • сечени листови сланина (по избор)
 • сол .. масло

Подготовка:

Излупете тиква, исечете ја на прстени и додадете сол. Оставете да отстои во солта 15 минути, а потоа исцедете ја течноста. Излупете компир, и исечете го на парчиња. Исечете ја главата на кромидот на мали парчиња заедно со зелениот дел и ставете ја во тиквичките. Истурете малку масло, додадете компири и моркови исечени на потенки парчиња.

Исечете ја главата на стариот кромид во поголеми кругови. Измешајте се, освен кромидот. Во тавата наредете кругови од компири, тиквички моркови и кромид.

Истурете павлака за готвење и киселата павлака во сад. Можете да појачате на количина по вкус. Додадете јајце и една целосна лажица рендано сирење. Изедначете се и прелијте ги тиквичките.

Одозгора ставете малку повеќе сирење и листови сланина по желба. Печете на 200 степени Ц околу 50-60 минути убаво да зарумени. Со добра салата и супа, имате фантастичен ручек.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!