Колку сочно: Рецепт за чоколадна торта со путер од кикирики !

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Најтешкото во врска со путерот од кикирики и чоколадната торта е што не можете е да престанете да јадете на време – освен едноставната подготовка, тој исчезнува од чинијата неверојатно лесно.

Состојки:

1 чаша = 240 ml

 • 2 чаши шеќер
 • 2 чаши брашно
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 1 чаша путер
 • 1/4 чаша какао
 • 2 јајца
 • 1/2 чаша масло
 • 1 чаша вода
 • 1 лажичка екстракт од ванила
- Advertisement -

Крем:

 • 1 и 1/2 чаши путер од кикирики
 • 1 лажица масло

Глазура:

 • 1/2 чаша путер
 • 1/4 чаша какао
 • 1/2 чаша масло
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 4 чаши шеќер во прав

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови. Измешајте шеќер, брашно и сода бикарбона. Во сад измешајте путер, какао, лесно изматени јајца, масло, вода и ванила на пареа и мешајте повремено. Тргнете го од оган пред да зоврие за да не се коагулираат јајцата. Додека смесата е уште топла, постепено мешајте ги сувите состојки со блендер, измешајте добро за да нема грутки.

Поставете на калапот хартија за печење или масло и брашно и истурете ја смесата. Печете околу 30 минути или додека не излезе чиста чепкалката за заби вметната во средината на тортата. Оставете да се олади.

Измешајте путер од кикирики и масло и рамномерно распоредете ја над оладената торта. За глазурата, загрејте ги путерот, какаото и маслото во тенџере додека путерот не се стопи и смесата не се загрее.

Тргнете го од оган пред да зоврие, додадете ванила и промешајте. Потоа промешајте го шеќерот малку по малку додека не се измеша добро и не стане мазен. Прелијте ја тортата и оставете да се излади.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!