Колач со ореви: Повкусна слатка не сте пробале!

Вреди да се проба:

Овој колач има интересен начин на подготовка, па сигурни сме дека ќе биде предизвик за многумина кои ќе пробаат да го направат. Покрај тоа вкусот е фантастичен. 

Состојки:

  • 200 мл ладна вода
  • 500-600 гр брашно
  • 2 лажички сода бикарбона
  • Малку сол
  • 150мл масло
  • 20 лажици мелени ореви
  • 10 лажици шеќер

Шербет:

- Advertisement -
  • 500 гр шеќер
  • 1,5 чаши вода (доволно за да се покрие шеќерот)

Подготовка:

Месете го тестото од брашно, ладна вода, сода бикарбона, масло и малку сол.  Направете го тоа добро и поделете го на 9 еднакви топчиња.

Подмачкајте плех за печење 22 см со масло. Земете една топка и расукајте ја во круг што е можно потенко со сукало, со големина на плех за печење, и ставете го во подмачкан плех.

Посипете со малку шеќер и мелени ореви. Повторете го процесот со сите други топчиња. Последната кора не се посипува со ништо, туку само малку се премачкува со масло.

Пред печење, исечете го колачот на коцки. Оставете го да отстои малку, наполнет и исечен, околу 15 минути, а потоа ставете го во загреана рерна на 200 степени Ц да се пече.

Печете околу 40 минути, додека убаво зарумени. Испечениот колач оставете го да се олади, па прелијте ги со шербетот направен од шеќер и вода. Гответе го шербетот кога ќе зоврие една минута или две и истурете го топол врз оладениот колач. Оставете да се впие добро пред сервирање. Најдобро е да го направите тоа претходниот ден.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!