Колач со лешници: Чоколадно лудило од десерт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Мора да го пробате ова!

Состојки за кора:

 • 9 белки од јајца
 • 200 гр шеќер
 • 1 жолчка
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица какао
 • 150 гр мелени лешници

Состојки за полнење:

 • 8 жолчки од јајце
 • 13 лажици шеќер
 • 500 мл млеко
 • 30 гр какао
 • 60 гр густин
 • 250 гр путер
 • 100 гр чоколадо
 • 100 гр мелени или сецкани лешници

Чоколадна глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 3 лажици масло
 • 3 лажици млеко

Подготовка:

- Advertisement -

Вклучете ја рерната да се загрее на 180 степени. Изматете ги белките со малку сол, а потоа кога ќе станат пена, додадете шеќер и продолжете со матење додека не се добие цврста пена. Додадете ги жолчките и повторно изматете. На крај додадете лешници, брашно и какао и соединете се.

Обложете голем плех со хартија за печење и истресете ја целата смеса за кора. Израмнете и печете 20 минути. Тргнете ја хартијата за печење од млаката кора, па исечете ја кората на пола од пошироката страна, за да добиете две кори.

За филот, изматете ги жолчките со 8 лажици шеќер и ставете ги на пареа да се сварат. Гответе околу 10 минути, тргнете од оган и оставете да се излади со повремено мешање.

Ставете 300 мл млеко на оган. Одделно измешајте 5 лажици шеќер, густин, какао и 200 мл млеко за да нема грутки. Варете ја масата со какао кога млекото врие на оган и мешајте додека не се згусне. Кон крајот на готвењето изматете со миксер и тргнете го од оган. Префрлете се во друг сад, покријте со фолија и оставете да се излади.

Кога филовите ќе се изладат, растопете го чоколадото, па изматете го омекнатиот путер. Потоа додадете го пудингот од какао што малку го измешавте со миксер. Соберете го сето тоа заедно. Потоа додадете го филот од жолчка и изматете се. Додадете чоколадо, измешајте и додадете лешници и измешајте повторно.

Ставете ја првата кора, половина од филот, втората кора и остатокот од филот на. Растопете го чоколадото со масло и млеко и прелијте го колачот. Добро изладете и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!