КОЛАЧ СО КАФЕ КОЈ СЕ ТОПИ ВО УСТА: Откако ќе го пробате, нема да можете да престанете да јадете!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Мекиот бисквит премачкајте го со чоколадо, а потоа со фил од кафе и ќе ја добиете најубавата торта.

Љубителите на кафе ќе бидат особено воодушевени од овој рецепт. Торта која е направена од мек бисквит, па е премачкана со чоколадо, а филот од кафе е најдоброто нешто што ќе го пробате. Но, интересна е и подготовката. Откако ќе се премачка кората се сече на ленти, па колачот се прави со виткање во круг.

Состојки:

За кората:

 • 4 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 50 гр брашно
- Advertisement -

За фил:

 • 3 жолчки
 • 70 гр шеќер
 • 25 гр брашно
 • 80 мл вода
 • 80 мл млеко
 • 2 лажички инстант кафе
 • 150 гр несолен путер

За чоколадна облога:

 • 60 гр млечна чоколада
 • 60 мл слатка павлака

За премачкување кафе:

 • 80 мл вода
 • 2 лажички инстант кафе
 • 1 лажица шеќер

Подготовка:

Јајцата се матат со 40 гр шеќер, но се оставаат 2 белки на страна. Додадете просеано брашно и промешајте. Белките кои сте ги одвоиле со преостанатиот шеќер изматете ги во цврста смеса. Соединете ги двете смеси. Истурете во плех од 40х30 см обложен со хартија за печење, но залепете ја хартијата на плехот за печење. Протресете го садот за печење и печете на 180 ° C околу 10 минути. Оставете да се излади.

Изматете ги жолчките со 30 гр шеќер. Додадете просеано брашно и соединете. Потоа во мало тенџере измешајте ги водата, млекото и кафето и варете додека не зоврие. Постепено сипете ја смесата со јајцата и брзо измешајте.

Процедете ја смесата во шерпата и продолжете со готвење додека не се згусне со постојано мешање. Покријте со фолија и ставете го во фрижидер еден час. Потоа додадете путер на собна температура и изматете. Растопете го чоколадото со слатката павлака.

Измешајте вода, кафе и шеќер и оставете да зоврие. Изладената кора премачкајте ја со кафе, па прелијте ја со растопената чоколада. Премачкајте го филот со кафе преку него. Исечете ја кората на 4 ленти. Едната лента виткајте ја  како полжав, а другите виткајте ги околу неа, филот треба да навлезе внатре. Целата торта премачкајте ја со остатокот од филот и посипете со какао.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!