Колач од тиква и цимет: Миризлив есенски десерт со неодолив вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сезоната на тикви конечно е пред нас, а овој пат ви носиме рецепт како да ја искористите оваа есенска храна на најсладок можен начин.

Тиквите се суштината на есенската диета. Обожаваме да ги користиме во супи и чорби, а познати ни се и скапите американски пити со тиква.

- Advertisement -

Но, овој пат ви предлагаме да и дадете шанса на оваа храна со впечатлива боја и неодолив вкус во форма на бисквитен колач. Со додавање на цимет и специјално посипување со шеќер, овој навидум едноставен колач ќе стане вистинска рапсодија на вкусови, а совршено ќе оди со вашиот омилен пијалок.

Обидете се да го направите овој колач уште денес!

Состојки:

  • 4 големи јајца
  • 250 грама пире од печена тиква
  • 220 грама шеќер
  • 250 мл масло
  • 260 грама брашно
  • 2 лажички цимет
  • 1 лажичка сол
  • 2 лажички прашок за пециво
  • 4 лажици кафеав шеќер
  • 2 лажици цимет

Подготовка:

Исечете ја тиквата на парчиња, ставете ја на хартија за печење и ставете ја во рерна на 200 степени околу 20 минути или додека не омекне.

Кога ќе се испече, изладете ја тиквата, излупете ја и направете пире (вака подготвеното пире од тиква може да стои во фрижидер околу 10 дена, може да се замрзне, а може веднаш да се користи и за подготовка на леб, колачи , супи).

Во сад се ставаат јајцата, шеќерот, пирето од тиква и маслото и се мешаат со жица додека не се соединат состојките.

Во друг сад ставете брашно, цимет, сол и прашок за пециво, измешајте.

Соединете ги двете смеси без многу мешање и печете на 180 степени околу 25 минути.

Ставете кафеав шеќер и две лажички цимет во сецко и мешајте додека сè не се претвори во некаков шеќер во прав. Добиената смеса посипете ја врз врелиот колач.

СОВЕТ: Овој колач може да стои неколку дена на отворено, но важно е да биде покриена. Затоа, чувајте го во кутија за колачи и ќе можете да го засладите 3 до 4 дена откако ќе го испечете и нема да изгуби ништо од сочноста.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!