КОЛАЧ ОД БИСКВИТИ, ЧОКОЛАДА И ВИШНИ: Божество на вкусот кое вечно се памети!

Вреди да се проба:

Брза торта со вишни и бисквити е одлично решение кога ви треба нешто слатко, а за кратко време.

Состојки:

  • 300 гр искршени бисквити
  • 300 гр мелени бисквити
  • 400 мл јогурт
  • 300 гр цреши
  • 50 мл вода
  • 10 ггр пченкарен скроб
  • 100 гр шеќер
  • 150 гр темно чоколадо

Подготовка:

Измешајте ги искршените бисквити, мелените бисквити и јогуртот. Соединете ја смесата, па половина истурете ја во калап обложен со хартија за печење.

- Advertisement -

Пченкарниот скроб измешајте го со вода, па во шерпата ставете вишни, шеќер и скроб. Гответе, и кога ќе бидат готови вишните, половина од смесата прелијте врз бисквитите кои веќе ги ставивте во калап, па уште еден слој бисквити и останатите вишни.

Чоколадото растопете го па прелијте го колачот одозгора. Ставете го во фрижидер 2 часа да се излади и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!