Колач МАЏАРИЦА: Меко совршенство, вкус што не се заборава!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Меко совршенство на вкус што можете да го јадете без каење!

Состојки:

Кора:

 • 100 гр масло
 • 200 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 1 павлака (180гр)
 • 600 гр брашно
 • 1 прашок за пециво

Фил:

 • 1 л млеко
 • 100 гр густин
 • 2 лажици какао
 • 300 гр шеќер
 • 250 гр путер
- Advertisement -

Глазура:

 • 50 мл вода
 • 50 гр путер
 • 200 гр чоколадо

Подготовка:

Изматете ги маслото и шеќерот во пена, а потоа додадете ги јајцата и павлаката и продолжете да мешате. На крај, додадете брашно измешано со прашок за пециво и замесете мазно тесто. Поделете го замесеното тесто на 4 дела. Направете од секое парче правоаголник со димензии 40х30 см на следниот начин: ставете го тестото над хартијата за печење, ставете парче целофан или друга хартија за печење одозгора и расукајте ја кората со сукало. Повторете го процесот со сите кори.

Загрејте ја рерната на 180 степени. Секоја кора печете ја на превртено плехче, заедно со хартијата за печење на која сте ги развиле. Печете ги корите 6-8 минути – тие мора да останат бели, извадете ги веднаш штом рабовите почнат да добиваат златна боја. Наредете ги корите едни врз други заедно со хартијата, а одозгора поставете рамен плех за да ја задржите формата на правоаголник.

За филот, ставете 900 мл млеко да зоврие заедно со 300 гр шеќер. Измешајте 100 мл млеко со густин и какао, а потоа истурете во млекото што врие. Гответе како пудинг, мешајќи постојано. Кога ќе се згусне, тргнете го од оган, префрлете го во подлабок сад и покријте го со фолија. Оставете да се олади додека не биде млако. Измешајте го путерот во млакиот фил и добро изматете.

Филувајте ја секоја кора и ставете ги една врз друга. Не ја филувајте последната кора. Одозгора ставете некој предмет врз тортата и оставете ја во фрижидер да се излади добро и да се зацврсти.

За глазурата, ставете вода и путер да зоврие, а потоа кога ќе се стопи целосно, тргнете го од оган и додадете го чоколадото искршено на коцки и мешајте додека не се изедначи. Истурете ја врелата глазура врз изладениот колач и рамномерно распоредете ја со шпатула. Оставете во фрижидер да се зацврсти. Пред сечењето, оставете го колачот кратко на собна температура.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!