Колачи ШИШАРКА, прелесно за подготовка: Ви требаат неколку едноставни состојки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Евтини и сосема поинакви. Прекрасна слатка во форма на шишарка, направена од чоколадо, бисквити и ореви ќе ја разубави секоја трпеза.

Многу оригинална слатка совршена за новогодишната трпеза. Невообичаениот и убав десерт може да се послужи посебно, но и за украсување колачи или торти. Лесен за подготовка и евтина храна, па можете да вклучите и деца. И што е најважно, не треба да печете ништо. Наместо оваа слатка верзија, можете да направите салата од шишарки.

Состојки:

  • 300 гр мелени бисквити
  • 200 мл млеко
  • 200 гр чоколаден корнфлекс
  • 100 гр путер
  • 100 гр мелени ореви
  • 3 лажици какао во прав
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажица брашно
  • 1 лажица шеќер во прав

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте ореви и бисквити. Во садот ставете шеќер, какао и брашно, па прелијте со млекото. Гответе и мешајте додека не се згусне, а потоа додадете путер. Мешајте додека не се раствори.

Се меша со бисквити и ореви, па се соединува убаво. Дизајнирајте помали топчиња/купчиња, па ставете чоколаден корнфлекс во форма на шишарка. Посипете со шеќер во прав.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!