КОЛАЧИЊА СО ВАНИЛА: Оваа состојка никој не ја користел за тесто, а вкусот е едноставно неодолив!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Бисквитите се секогаш добро решение кога имате желба да јадете нешто слатко, затоа пробајте го овој фантастичен рецепт со 1 необична состојка.

Бисквити кои можете да ги јадете додека се релаксирате со попладневно кафе или чај. Тестото се прави без јајца и млеко, малку потешко се меша. Сосема неочекувана состојка која се додава во ова тесто за подобар вкус на бисквитот е пудингот од ванила. Можете да ги направите и за новогодишните празници, да ги ставите во кутија и да ги послужите блиските луѓе како подарок што самите сте го подготвиле.

Состојки:

  • 70 гр шеќер во прав
  • 180 гр брашно
  • 2 кесички пудинг од ванила
  • 180 гр путер
  • 2 кесички шеќер во прав

Подготовка:

Изматете го путерот со шеќерот во прав и ванилиниот шеќер. Потоа додадете го пудингот од ванила и брашното. Сето ова соединете го со миксер, па месете со раце.

- Advertisement -

Завиткајте во проѕирна фолија и ставете го во фрижидер еден час. Откако ќе отстои тестото во фрижидер, направете топчиња од тестото. На решетката од рерната ставете хартија за печење и на неа наредете ги топчињата од тестото.

Притиснете ги со вилушка за да направите некоја форма или едноставно оставете ги така и печете на 180 ° C околу 12-15 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!