КОКОС ЧОКОЛАДЕН ролат: Совршен десерт за целото семејство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ќе го обожавате!

Состојки:

Кора:

 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 80 гр маргарин
 • 4 јајца
 • 120 гр шеќер
 • 160 гр брашно
 • 50 гр кокос
 • 150 мл млеко
 • 1 лажиче прашок за пециво

Фил:

 • 300 мл млеко
 • 70 гр шеќер
 • 50 гр густин
 • 60 гр кокос
 • 100 гр путер или маргарин

Подготовка:

- Advertisement -

Стопете го чоколадото, млекото и маргаринот и оставете да се изладат. Изматете ги белките со шеќер, а потоа додадете жолчки. Полека истурете ги во оладеното стопено чоколадо и нежно промешајте со миксер. Потоа додадете брашно измешано со прашок за пециво, кокос и уште еднаш измешајте се добро.

Поставете плех со хартија за печење и истурете ја смесата за кора. Печете 25 минути на 180 степени. Испечената топла кора ставете ја на влажна крпа и превртете ја во ролна/ролат.

За филот измешајте шеќер, густин и малку млеко, на оган ставете го остатокот од млекотои кога ќе се стопли додадете ја смесата и мешајте,. Варете го филот на тивок оган. Кога ќе се згусне, тргнете го од шпоретот, па додадете маргарин или путер и мешајте додека не се стопи. Кога филот ќе се олади, додадете го кокосот и нежно промешајте со лажица.

Одвиткајте ја кората, премачкајте ја со филот и се завиткајте повторно во ролна. одозгора можете да го украсите или премачкате ролатот со остаток од филот доколку тргнете на страна или слатка павлака.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!