КОКОС ТОРТА СО АФИОН: Слоевито вкусно уживање за вашето непце! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Совршената комбинација на вкусови ја прави оваа торта посебна.

Со вас го споделуваме рецептот за колач со кокос и афион. Изгледа убаво и има одличен вкус. Совршен за специјални прилики, како што се празници или важни семејни прослави. Рецептот за торта е многу едноставен и секој може да го направи. Комбинацијата од афион и кокос создава неверојатен вкус кој веројатно ќе им се допадне на сите.

Состојки:

- Advertisement -

Кора:

 • 70 гр семе од афион
 • 50 гр кокос
 • 200 гр шеќер
 • 5 јајца
 • 120 гр брашно
 • 1 лажица брашно од компир
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • прстофат сол

Фил:

 • 500 мл слатка павлака
 • 250 гр маскарпоне сирење
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 1 крем-фикс

Повеќе:

 • 1/2 тегла џем од рибизла
 • 1 лента бело чоколадо

Подготовка:

Кора: Одделете ги белките од жолчките и изматете ги во цврста пена со малку сол. Потоа постепено додавајте шеќер и продолжете со матење. Кога ќе се стегне пената, додадете 1 жолчка и мешајте на мала брзина додека не се соедини. Потоа додадете брашно, брашно од компир, прашок за пециво, афион и кокос.

Измешајте сè со дрвена лажица додека не се соедини. Смесата се става во плех обложен со хартија за печење.Се става во рерна загреана на 175 степени и се пече 35 минути.По печењето се остава бисквитот да се излади па се дели на 2 дела.

Фил: Изматете ја изладената слатка павлака, сирењето маскарпоне и шеќерот во прав додека не се добие густ, цврст крем. На крајот додадете крем-фикс и измешајте. Намачкајте ја кората со со џем од рибизли. Потоа ставете 2/3 од филот и сето тоа покријте го со втората кора. Ставете го остатокот од филот. Одозгора посипете сечкано/рендано бело чоколадо. Најдобро е колачот да се стави во фрижидер преку ноќ додека не се стегне целосно.

Пријатно!

Извор: Прашање на вкус

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!