КОКОС КОЛАЧ: Мек, кремаст колач за љубителите на кокос, а и брзо се прави!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ќе уживате во вкусот на оваа слатка фантазија.

Состојки:

За кора:

 • 4 големи јајца
 • 5 рамни лажици шеќер
 • 5 полни лажици брашно
 • 100 мл масло
 • 100 мл вода
 • 1 лажица какао
 • 1 лажица арома рум
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1 кесичка ванилин шеќер

Фил:

 • 1 л млеко
 • 5 лажици шеќер
 • 5 лажици брашно
 • 1 кесичка пудинг од ванила или слатка павлака
 • 200 гр кокосово брашно
 • 150 гр путер или маргарин
- Advertisement -

Глазура:

 • 200 гр чоколадо
 • 4 лажици масло

Подготовка:

За кората изматете ги белките во цврст снег, постепено додавајте шеќер и ванилин шеќер и убаво изматете. Додадете ги жолчките и сите останати состојки и се убаво измешајте.

Истурете ја смесата во плех обложен со хартија за печење и печете на 200 степени околу 25 минути.

За филот се мешаат брашното, шеќерот и пудингот со 200 мл млеко. Потоа се додава останатото зовриено млеко и се остава да се излади. Додадете го путерот кој бил на собна температура и сето изматете го со миксер. На крај измешајте 150 гр кокосово брашно.

Прелијте ја кората со филот и на крај прелијте со чоколадна глазура која ја направивте со растопено чоколадо на пареа и масло и посипете со кокосово брашно.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!