Класичен рецепт за МИШ МАШ – Брзо и едноставно јадење погодно за секоја сезона!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Брзо се припрема, многу е вкусно и нискокалорично. Иако е карактеристично јадење за потоплите денови, сепак погодно е за секоја сезона. А покрај пријатниот вкус, уште поголем впечаток остава аромата што се шири додека се пржат пиперките.

Состојки:

  • 500гр зелени пиперки, сецкани
  • 500гр зрели домати
  • 200гр бело сирење, сечено на коцки
  • 3 јајца
  • 3 лајци масло

Начин на подготовка:

Пиперките се мијат, се сечат надолжно и се чистат од семките. Потоа се сацкаат попречно, парчиња од 1см. Доматите се лупат и се сецкаат на ситни коцки.

- Advertisement -

Во тава за пржење се загрева маслото, и се пржат пиперките со повремено мешање. Кога пиперките се омекнати се додаваат доматите и заедно се пржат. Се готви додека течноста испари и смесата е згустена.

Тогаш се додава сирењето и се пропржува уште 5-10мин, па се додаваат јајцата лесно изматени. Се готви на пониска температура уште 5-10мин.

Забелешка: Затоа што сирењето е доволно солено, нема потреба од посолување на јадењето.

Се служи со топол леб.

Пријатно јадење!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!