Класичен рецепт за Киш Лорен!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кишот се служи како топло предјадење, но може да биде и корисна ужинка на забави и собири. Киш е француско име за солена пита од отворен тип со крцкаво тесто и разновидни полнења што може да варираат од месни до зеленчукови. Заедничко за нив е прелив од павлака и јајца.

Состојки:

За тесто:

 • 200 гр  брашно
 • ½ лажичка сол
 • 100 гр ладен путер, исечен на парчиња
 • 1 жолчка од јајце
 • 3-4 лажици ладна вода

За полнење:

 • 200 гр  печеница
 • 100 гр пушена сланина
 • 300 мл слатка павлака
 • 3 јајца
 • ½ лажичка морско оревче
 • малку сол

Подготовка:

- Advertisement -

Во сад измешајте ги брашното и солта и додадете го ладниот исечен путер. Мешајте го путерот во брашното за да добиете ронлива смеса. Ова е најдобро да се прави со миксер со спирални додатоци, така што топлината на рацете не го топи путерот. Ако месите  рачно, бидете брзи.

Додадете жолчка и 3-4 лажици ладна вода и брзо замесете компактно тесто.

Тестото веднаш развлечете го во дебелина од 3-4 мм и со него внимателно премачкајте го плехот за пита (со дијаметар од 20-23 см). Ставете го тестото во фрижидер половина час.

После тоа, избодете го изладеното тесто малку со вилушка и печете го во рерна загреана на 180˚C околу дваесет минути.

Додека тестото се пече, подгответе го филот. Печеницата исечете ја на коцки. Исечете ја пушената сланина на коцки и пржете ја на суво тавче за да стане крцкава.

Во сад измешајте ја слатката павлака со јајца, морско оревче и сол.

Извадете ја основата за печена пита од рерна, посипете ја со коцки сланина и прелијте ја смесата од крем и јајца.
Вратете се во рерна и печете уште 20-30 минути или додека не добие убава, златно-кафеава боја.

Испечениот киш малку оладете го пред да го исечете и послужите. Послужете го со салата по ваш избор, како предјадење или полесно главно јадење.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!