КИШ СО БРОКУЛА: Популарна солена пита полна со фил!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Едноставна солена пита, погодна за вечера или појадок.

Кишот е вид на француска отворена пита исполнета со солен фил од јајца и млеко со парчиња сирење, месо, морска храна или зеленчук. Најпозната варијанта е киш лорен, кој се прави со сланина. Кишот може да се сервира топол или ладен. Тој е популарна пита низ целиот свет.

Состојки:

 • 180 гр брашно
 • 125 гр ладен путер
 • 60 мл ладна вода
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици путер
 • 2 китки брокула
 • сол, бибер
 • 4 јајца
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 300 мл млеко
 • 100 гр сирење

Подготовка:

- Advertisement -

Во блендер ставете вода, путер и брашно. Мешајте додека смесата не се соедини. Ставете го тестото во калапот за киш и распоредете го со раце. Покријте го со алуминиумска фолија за да ја задржи формата на тестото, па печете 20 минути на 200 степени.

За тоа време пропржете ги цветчињата кромид, лук и брокула. Посолете и побиберете, па покријте и динстајте околу 10 минути.Откако ќе се испече кората, извадете ја алуминиумската фолија и ставете ги брокулите и кромидот.

Јајцата посолете ги и побиберете ги и изматете ги. Во 50 мл млеко измешајте пченкарно брашно и убаво измешајте. Додадете ги јајцата, измешајте и истурете го остатокот од млекото. Измешајте рендано сирење во оваа смеса. Потоа прелијте ја питата врз брокулата. Печете половина час на 180 степени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!