Кифли без трошка бело брашно: Идеален оброк ако сте на хроно или кето исхрана!

Вреди да се проба:

 Време е да обрнеме внимание на тоа што јадеме и кога јадеме. Пролетта бара „полесна“ исхрана од нас.

Состојки:

  • 200 гр моцарела
  • 100 гр гауда
  • 60 гр бадемово брашно
  • 1 јајце
  • 100 гр крем сирење
  • 120 гр шунка
  • лен, ким или сусам

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте ги моцарелата и гаудата и стопете ги на пареа. Додадете бадемово брашно и изматете го тестото. Расукајте го тестото, премачкајте со крем сирење и додадете шунка.

Се сече на триаголници и се тркалаат во ролна. Посипете сусам, лен или ким и печете на 220 ц – 12-15 минути

Погоден за оние кои не јадат глутен, кои се на кето или нискокалорична диета.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!