Кифлички со сирење и путер: Меко, воздушно лиснато тесто кое го снемува за тој час!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Меки, воздушни кифлички.

Се премачкува со путер и се меси неколку пати за да се добие убав вкус и структура на тестото, посипано со тврдо сирење внатре и надвор, да се испече малку посилно, да го има тој убав вкус додека грицкате.

Состојки:

  • 200 мл топла вода
  • 200 мл топло млеко
  • 100 мл масло
  • 1 лажица шеќер
  • 10 гр сув квасец
  • 1 лажица сол
  • 650гр + 50гр меко брашно
  • 200 гр тврдо сирење
  • 100 гр путер
  • 1 жолчка + 1 лажица млеко

Подготовка:

Во сад за матење се ставаат водата, млекото, маслото, шеќерот и квасецот и се промешува. Додадете половина мерка брашно и измешајте. Додадете уште малку брашно и измешајте. Остатокот од брашното постепено се додава и се замесува тесто.

- Advertisement -

Поделете го на 2 дела, посипете ја површината со брашно, ставете го тестото, посипете го со брашно и оставете да отстои 30 минути.

Изрендајте тврдо сирење. Земете едно парче тесто и развлечете го во правоаголник. Премачкајте со растопен путер. Преклопете на три дела, а потоа добиената лента повторно на три дела. Повторете со другиот дел од тестото. Ова е всушност правењето на тестото да биде лиснато.

Сега земете го првиот дел и повторно развлечете го во правоаголник, премачкајте го со путер и посипете со половина мерка сирење. Завиткајте во ролат и исечете на саканата дебелина и ставете го на плех. Направете го истото со другиот дел од тестото.

Оставете да отстои 20 минути. Изматете ги жолчките и млекото и премачкајте ги кифличките. Одозгора посипете со малку рендано сирење. Вклучете ја рерната на 200 степени и кога ќе се загрее печете ги. Печете помеѓу 25 и 30 минути во зависност од рерната.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!