Кифлички полнети сo сирење – однадвор крцкави а одвнатре се толку меки и воздушести…

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете ги највкусни кифлички со сирење по брз и едноставен рецепт. 

Потребни состојки:

 • 750 гр брашно (+ за месење)
 • 400 гр кравјо сирење
 • 125 гр путер (на собна температура)
 • 30 гр шеќер
 • 10 гр сув квасец
 • 400 мл млеко
 • 100 мл масло
 • 4 јајца
 • 2 гранчиња мајчина душица
 • 2 лажиче сол
 • кора од 1 лимон
 • сусам за посипување

Начин на подготовка:

Млекото се загрева малку и квасецот заедно со шеќерот се раствораат во него.

На даска за месење истурете го брашното и змешајте го заедно со солта. Формирајте куп од брашното и во средина направете вдлабантина во кој се истураат млекото со квасецот и маслото. Додадете ги белките од јајцата и замесете меко и еластично тесто. Оставете го да надојде, на собна температура.

- Advertisement -

Потоа расукајте го тестото во кора со дебелина од 5 мм, и насечете ја на триаголници.

Направете го полнењето за кифличките, така што со виљушка ќе го изгмечите сирењето и ќе го измешате со путерот, изренданата кора од лимон и листовите од мајчина душица. Сето тоа добро измешајте го за да добиете убава хомогена смеса за полнење.

Ставете од полнењето на секој триаголник. Потоа засукајте ги како ролни и наредете ги во плех обложен со хартија за печење.

Вака подготвени оставете ги малку да нараснат кифличките, а потоа премачкајте ги со изматени жолчки и одозгора посипете семе од сусам.

Печете 15-20 минути во загреана рерна на 180 степени Целзиусови, со вентилатор.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!