Кифлички од црно брашно – Одличен уникатен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете ги овие неодоливо вкусни кифлички од пченично црно брашно (брашно тип 950 за леб и пециво). Тестото одлично се меси, брзо стасува и вкусот на кифличките е фантастичен.

Кога еднаш ќе пробате да направите вакви кифлички, постојано ќе ги правите со црно брашно.

Состојки:

  • 600 гр. брашно т-950
  • 350 мл. млеко
  • 50 гр. путер
  • 2 лажички сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 пакетче сув квасец

За премачкување:

  • 50-70 гр. путер
  • 1 јајце
  • малку крупна сол
  • сусам или семиња (по желба)

Подготовка:

- Advertisement -

Во подлабок сад ставете го состојки потребни за подготовка на кифличките. Замесете мазно тесто. Тестото треба да биде меко, но не премногу меко за да може да се обликуваат кифлите.

Покријте го и оставете го тестото на топло да нарасне. Потоа префрлете го на набрашнета површина и поделете го на 2 топчиња.

Секое топче расукајте го во поголема кружна кора и премачкајте го со растопен путер.

Кругот од тесто пресечете го на повеќе тенки но долги триаголници и завиткајте ги во форма на кифличка.

Ставете ги во претходно намаслен плех за печење и повторно оставете ги да нараснат уште барем 30 минути.

Пред печење, премачкајте ги со едно изматено јајце и наросете ги одозгора со крупна сол, со сусам или семиња по ваша желба и ваш избор.

Печете ги кифличките околу 20 минути, во претходно загреана рерна, се додека не добијат убава златна боја.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!