Кисели краставички во тегла – Вкусни и ароматични!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е рецепт за краставички кои мајка ми ги прави долго време. Секако, не мора строго да го следите рецептот, тој нека ви биде водич за создавање на вашата добитна комбинација.

Состојки:

  • 3-4 кг. краставички (во зависност од тоа колку се големи)
  • 3,5 л. вода
  • 6 дцл. алкохолен оцет
  • 300 гр. шеќер
  • 10 лажици сол
  • 4 супени лажици семе од синап
  • 4 супени лажици сушен копар (може и свеж)
  • 2 лажици сушен коријандер
  • бибер во зрно по желба
  • 1-2 лажички конзерванс (види забелешка)

Подготовка:

Измијте ги краставичките една по една со четка.

- Advertisement -

Исто така, измијте ги чашите и исушете ги на сонце или во рерна.

Во теглите густо наредете ги краставиците.

Ставете ги сите состојки (освен краставиците) во тенџере и оставете да зоврие, варете додека не се раствори шеќерот, неколку минути.

Со врелиот прелив прелијте ги краставиците во теглите и веднаш затворете ги.

Ако не успеете да ги наредете густо краставиците за да не се издигнат над течноста, користете ги тие пластични заштитници.

Забелешка:

Можете да додадете дополнителни зачини на вашите кисели краставички по ваша желба, како и да оставите некои надвор.

Што се однесува до конзервансот, можете и да го изоставите, киселите краставички можете да ги зачувате и со пастеризација, што не е проблем доколку правите помали количини.

Некои домаќинки го посолуваат преливот уште малку, па ја користат солта како природен конзерванс.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!