Кисели корнишони во тегла: Домашна подготовка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Киселите краставички се честопати неминовна состојка на нашата трпеза. Освежителни, вкусни и замена за салата и добро мезе. Еве како дома да ги подготвите и секогаш да ги имате при рака.

Состојки:

  • 5 кг корнишони
  • 3 литри вода
  • 1 литар оцет
  • 3 лажици зачин
  • ловоров лист
  • 6 лажици шеќер
  • 6 лажици сол
  • 1 винобран
  • зрна бибер
  • семе од синап.

Подготовка:

Измијте ги корнишоните во неколку води, ставете ги на чиста крпа да се исцедат и наредете ги исправени во претходно измиени тегли. Додадете по еден лорбер, зачин, една лажичка семе од синап и малку зрна бибер во секоја тегла.

- Advertisement -

Потоа направете го преливот со кој се полнат теглите: Измешајте вода и оцет, додадете сол и шеќер, добро измешајте и оставете да зоврие. Кога ќе почне да врие, тргнете го од шпоретот. Оставете малку да се излади, потоа додадете го винобранот и промешајте да се стопи добро. Истурете го преливот во теглите за целосно да ги покриете краставиците и затворете ги секој добро со капак.

Потоа наредете ги теглите во широка шерпа, на чие дно прво ќе ставите една крпа. Истурете млака вода до вратот на теглата и ставете ја на шпорет да зоврие водата околу 15 минути. Кога краставиците добиваат светло зелена боја, а меурчињата од дното на теглата се движат кон капакот, тоа е знак дека корнишоните се подготвени. Извадете ги од топлата вода и ставете ги во ќебе така да ја поминат ноќта.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!