КИНДЕР ТОРТА без печење: Додадете 1 ТАЈНА СОСТОЈКА за крцкав и сосема поинаков вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Торта со киндер чоколади е идеален избор за сите прослави.

Најидеално за оваа торта би било доколку купите крцкав подуен ориз. Ако не го најдете, ќе послужи и обичниот едноставно нема да го има тој крцкав вкус. Ако користите обичен тогаш добро процедете го и исушете го.

- Advertisement -

Бисквитната основа, над филот со ориз, а потоа киндер чоколадниот фил и на крај чоколадната глазура ја прават оваа торта неодолив и празничен избор за сите дружења.

Состојки:

За кората:

 • 150 гр какао бисквити
 • 60 гр стопен путер

За 1 фил:

 • 100 гр ориз
 • 50 гр бело чоколадо

За 2 фил:

 • 250 мл слатка павлака
 • 100 гр шеќер во прав
 • 450 гр крем сирење
 • 10 г ванилин шеќер
 • 250 гр киндер чоколадни бонбони

За глазурата:

 • 200 гр чоколадо
 • 100 мл слатка павлака

Подготовка:

Изгмечете ги бисквититеж, па измешајте ги со растопениот путер. Кога смесата ќе се изедначи, притиснете ја во калап со дијаметар од 20 см. Оставете во фрижидер околу половина час.

Оризот сварете го да набабри, па процедете го и добро исушете го. Се меша со стопеното бело чоколадо. Со оваа смеса прелијте ги бисквитите, притиснете, па вратете во фрижидер уште половина час.

Исечкајте ги киндер чоколадните бонбони, па прелијте ги со изматената слатка павлака со шеќер во прав и крем сирење. Добро промешајте. Прелијте го сето тоа врз оризот. Ставете го во фрижидер еден час. Потоа прелијте ја чоколадната глазура што ја добивте со топење на чоколадото со слатката павлака. Ставете го во фрижидер уште 15 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!