КИНДЕР БУЕНО ролат БЕЗ ПЕЧЕЊЕ: Сега направете го вашето омилено задоволство дома!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

За сите љубители на лесни задоволства, еве еден одличен предлог.

Состојки:

 • 27 парчиња бисквит
 • 200 мл млеко

Фил:

 • 2 вреќи пудинг од ванила
 • 75 гр шеќер
 • 500 мл млеко
 • 100 гр сурови лешници
 • 30 гр ванилин шеќер
 • 20 мл вода
 • 250 гр маскарпоне
 • 300 гр шлаг
- Advertisement -

За глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 40 путер
 • 30 гр мелени лешници

Подготовка:

Потопете ги бисквитите во млеко и наредете ги на хартија за печење (3 реда од 9 парчиња).

Измешајте пудинг, млеко и шеќер, па варете додека не се згусне, мешајќи постојано. Покријте и оставете да се излади. Додадете го изладениот пудинг во маскарпонето и изматете, па додадете го шлагот (кој сте го изматиле според упатството) и се комбинирајте убаво.

Во тава истурете лешници, ванилин шеќер и вода. Пржете, па иситнете ги во блендер. Додадете ги во добиениот фил и промешајте. Прелијте ги бисквитите и убаво распоредете на сите страни. Завиткајте го ролатот и оставете го во фрижидер еден час.

Растопете го чоколадото со путерот, а потоа украсете го ролатот со глазурата. Посипете со сецкани лешници.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!