КЕФИР ДИЕТА: Трае само 7 дена и слабее неверојатно брзо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кефирот, како ферментирана храна, е еден од најдобрите пробиотици и природен извор на здрави бактерии, но не треба да се подложувате на диета базирана на оваа храна повеќе од еднаш во шест месеци.

Дури и ако редовно пиете јогурт, можеби најпопуларниот облик на пробиотици, грешите дека не треба да пиете кефир. Кефирот е многу посилен и поздрав бидејќи содржи 30 видови бактерии, додека јогуртот обично содржи само 10.

Сите видови на кефир експресна диета

Постојат неколку видови на кефирска диета, но сите се обединети со три принципи: времетраење 7 дена, главниот производ што го земате е кефир, распоредот на внесување храна е 6 пати на ден во редовни интервали, а последниот – барем 2 часа пред спиење. За време на диетата, треба да престанете да земате шеќер, сол, црн чај и кафе. Пијте обична вода и билен чај без ограничувања.

Основна диета со кефир

- Advertisement -

НЕ ЗАБОРАВАЈ: Целата количина на храна е поделена на шест еднакви оброци кои ги земате во исти временски интервали!

  • Прв ден: половина литар кефир со 1% маснотии и 400 гр печени компири (без сол).
  • Ден 2: Половина литар кефир со 1% маснотии и 400 гр урда со малку маснотии.
  • Трет ден: Половина литар кефир 1% масти и 400гр овошје (освен грозје и банани).
  • Четврти ден: Половина литар кефир 1% маснотии и 400 гр варени пилешки гради.
  • Петти ден: Половина литар кефир и 400 гр овошје (освен грозје и банани).
  • Шести ден: Пост: 1,5 литри негазирана вода.
  • Седми ден: Половина литар кефир и 400 гр овошје (освен грозје и банани).

Кефирска диета со протеини

Шемата е иста како и со основната исхрана, но два овошни дена (по ваш избор – третиот и петтиот или петтиот и седмиот) се заменуваат со денови со посно месо или пилешко филе (околу 400гр на ден).

Диета со повеќе кефир

Количината на кефир се зголемува на 2 литри дневно, а делови од дополнителни производи се намалуваат од 400 на 100 грама.

Јаболко-кефирска диета од 7 или 9 дена

Ова е многу строга диета која не е погодна за луѓе со висока киселост на желудникот. Дневно мени: 6 оброци, секој од нив содржи 1 чаша кефир плус 1 јаболко од која било големина.

Друга варијанта на диета со јаболко-кефир:

Три дена земајте само кефир (1,5 литри на ден), 3 дена само јаболка (до 1,5 кг), 3 дена само кефир. Можете да пиете обична вода. Формата на сервирање на главните состојки не е важна – јаболката може да се изренда и да се меша со кефир или да се пече без шеќер (ако нема вкус без шеќер, можете да додадете лажица мед). Подобра опција е да го користите менито за исхрана со јаболко и кефир за денот на постот, како дел од нормалната исхрана.

По диетата избегнувајте бело брашно и мрсна храна. Излегувањето од диетата со кефир треба да биде што е можно помазно. Иако не трае долго, телото се навикнало да прима мали порции храна. Затоа, наглото враќање на претходната диета не само што може да биде штетно, туку и да предизвика некои болести на гастроинтестиналниот тракт.

НАПОМЕНА: Пред било каков начин на менување на исхраната, пожелно е да се консултирате со лекар

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!