Кето чизкејк – Оваа прекрасна торта ќе го направи денот поубав!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Рецептот за чизкејк кето е рецепт за чизкејк без шеќер со боровинки, малини и јагоди. Кога некое лице следи кето диета, рецептите за кето десерти се од најголем интерес за него, но рецептот за кето-торта не е само рецепт за кето, туку е рецепт за прекрасен чизкејк што секој ќе го сака дома.

Се разбира, ако не следите кето диета и диета со малку јаглени хидрати, можете да користите мала количина шеќер.

- Advertisement -

Оваа прекрасна торта ќе го направи денот по вкусен, а расположението посветло, бидејќи ќе ги нахрани сите ваши сетила – вкусно, убаво и многу мирисно. За работните денови и празници, кето чизкејкот со боровинки, малини и јагоди е одлично решение за добро расположение.

Потребни состојки:

За тесто:

 • бадемово брашно 2/3 чаша ( за чај од 150мл)
 • мелени ореви 2/3 чаша чај
 • стопен путер 30 грама

За кремот:

 • јајца 4 бр.
 • рикота сирење 300 грама
 • крем сирена 300 грама
 • Кисела павлака 3 лажици
 • ксилитол (замена за шеќер) 5 лажици
 • ванила 2 бр.
 • сок од лимон 2 лажици

За декорација:

 • малини 100 грама
 • јагоди 100 грама
 • боровинки 100 грама
 • сок од лимон 2 лажици

Начин на подготовка:

Првиот чекор во рецептот за кето-торта е да се подготви основата на тестото. Најпрво се топи путерот. Во сад измешајте го заедно со бадемово брашно и мелени ореви за да добиете густа паста, слична на тесто.

На дното од садот за печење (по можност садот да биде со закосени ѕидови), ставете хартија за печење, на која ќе ја истурите мешавината со ореви и порамете притискајќи со раката.

Со миксер изматете го крем сирењето со дадената количина ксилитол. Ако не ја следите кето диетата, можете да го замените ксилитолот со шеќер во прав. Додадете ја рикотата и повторно матете, па додадете ја павлаката со сок од лимон и ванила.

Откако ќе добиете една хомогена смеса, додајте ги јајцата едно по едно, постојано матејќи. Истурете го добиениот крем врз основата со ореви и печете го кето чизкејкот во загреана рерна од 160 степени, без вентилатор околу 70-80 минути, се додека рабовите на тортата не добијат малку златна боја.

Оставете кето чизкејкот да се олади во малку отворена рерна.

За да го направите преливот за чизкејк во мало тенџере или тепсија ставете малини и сок од лимон. Оставете да се готви додека смесата не зоврие.

Целосно оладениот прелив со ладниот сок посипете го врз чизјекот а потоа распределете ги боровинките и јагодите. Чувајте го кето чизкејкот во фрижидер.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!