КЕКС РОЛАТ: Покремаст не сте пробале, непечен и готов е за јадење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Задоволство кое секој ќе го сака!

Состојки:

  • 350 гр бисквити по желба
  • 80 гр путер
  • 1 шолја млеко
  • 3 лажици инстант кафе

За полнење:

  • 2 лажици крем или некој друг намаз
  • 300 гр сирење (свежо сирење, маскарпоне или тофу)
  • 4 лажици шеќер по желба,
  • 1 шолја кокосово брашно

За декорација (опционално):

  • чоколаден прелив
  • украси по желба – ореви, трошки, овошје

Подготовка:

- Advertisement -

в
Изблендирајте 350 гр бисквити, додека не добиете брашнеста структура. Во сад ставете 80 гр путер и 1 шолја млеко, додадете 3 лажици кафе, па промешајте и варете на тивок оган додека путерот не се растопи.

Кога путерот ќе се растопи, додадете ги бисквитите и промешајте, па измесете со раце. Префрлете ја смесата на хартија за печење, расукајте ја и обликувајте правоаголник. Отсечете го вишокот од страна, притиснете на средина и повторно расукајте. Премачкајте со две лажици крем или премачкајте по желба.

Во сад ставете 300 гр сирење, 4 лажици шеќер, 1 шолја кокосово брашно и измешајте. Добиената смеса премачкајте ја врз кората и формирајте ролат и оставете ја да отстои на собна температура околу еден час.

Потоа ролатот префрлете го во фрижидер еден час. Кога ќе се излади, прелијте го со чоколаден прелив и декорирајте по желба.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!