Кафанска пилешка чорба: Ова е оригинален рецепт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Најдобрата чорба која некогаш сте ја пробале!

Состојки:

 • 4 пилешки крилца
 • 1 мал кромид
 • 2 моркови
 • малку корен од целер
 • 1 корен од магдонос
 • половина свежа црвена пиперка
 • 1 лажица сецкана копра
 • 1 коцка за супа од кокошка
 • малку мелен црвен пипер
 • 1 жолчка од јајце
 • 2 лажици млеко
 • сол, бибер
 • сецкан магдонос
 • малку сок од лимон.

Подготовка:

Кромидот ситно исечкајте го, ставете го во тава и пржете во малку вода. Исечете ги крилцата на половина и додадете го кромидот. Пропржете се накратко. Истурете повеќе вода, ставете коцка за пилешка супа и додадете по ред: морков исечен на прстени, корен од магдонос и од целер на мали коцки.

- Advertisement -

Исечкајте ги пиперките на што помали коцки и на крај додадете ситно исечкана копра. Покријте и варете додека месото и зеленчукот не омекнат.

Во малку масло, направете лесна запршка од брашно и црвена мелена пиперка, додајте во супата и оставете малку да се вари. Тргнете го од шпоретот, оставете го непокриено десет минути, потоа додајте ги изматените жолчки со млеко и брзо промешајте. Доколку е потребно и по вкус, додадете сол, бибер и малку сецкан магдонос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!