КАФАНСКА КОЛЕНИЦА ВО ПИВО: Месото е толку сочно што само се одвојува од коските – прсти да излижете!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Коленицата во пиво е специјалитет за сите вистински гурмани.

Ова јадење е еден од специјалитетите на многу ресторани, а рецептот за него е едноставен. Единствено што бара овој специјалитет е време за подготовка, но кога ќе го послужите и пробате, ќе сфатите дека вредела секоја потрошена минута. Можете да го послужите со варени или печени компири, а варениот или печен зеленчук е добар како прилог за коленицата.

Состојки:

  • 1 поголема свинска коленица
  • 1 литар пиво
  • 2 моркови
  • 6 чешниња лук
  • 2 главици кромид
  • 3 ловорови листови
  • 1 лажица масло
  • сол, бибер

Подготовка:

- Advertisement -

Истурете го пивото во подлабоко тавче. Ставете го во него коленото, а потоа излупените и крупно исечканите моркови, лукот, како и излупениот кромид и исечете ги на четвртинки.

Додадете бибер и ловоров лист, па варете на тивок оган два и пол до три часа. Извадете го месото од тавата и оставете го на страна да се исцеди. Подмачкајте ја тавата и загрејте ја рерната на 200 степени.

Печете го коленото половина час, за да добие карамела боја и крцкава кора. Послужете со прилог и сезонска салата.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!