Како најдобро да подготвите похувана храна: Тајната е во пивото, пченкарно брашно и гриз!

Вреди да се проба:

Похувано со пиво, пченкарно брашно и пченкарен гриз.

На овој начин, можете да јадете секаков вид риба (морска, речна, а одлична е за сите видови филети), посни ќофтиња, тиквички, модар патлиџан, печени пиперки и многу други видови зеленчук или што и да сакате.

- Advertisement -

Состојки:

за печење за 1 кг риба:

  • 300 мл пиво
  • 5 лажици пченкарно брашно
  • 3 лажици пченкарно гриз
  • 1 лажица бело брашно + бело брашно за првото „валкање“,
  • 1 лажица презла
  • 1/2 лажичка мелен црвен пипер
  • 1/2 лажичка лук во прав или гранули
  • 1 лажичка сув зачин

Подготовка:

Измешајте пченкарно брашно и гриз, презла и додајте една лажица бело брашно, измешајте и додадете сув зачин, лук и црвена, мелена пиперка. Истурете околу 5 лажици бело брашно во друг сад.

Истурете пиво во третиот сад. Загрејте го маслото во тава (треба да биде најмалку 1 см) во која рибата ќе се пече на нешто појако од средно. Превртете ја рибата прво во бело брашно, потоа во пиво и потоа во смесата што сте ја направиле.

Се тркалаат од сите страни и притискаат уште малку со рака. Ставете ја рибата да се пече додека не добие многу жолта боја. Смесата е одлична, додека се пече, не паѓа.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!